Knihovna
Knihy měsíce září
Proč jsou šťastné děti šťastné
Proč je tolik lidí nešťastných? Mnozí rodiče způsobují svým dětem celoživotní problémy tím, že je učí mít negativní vztah k sobě samým. Steve Biddulph ve své praktické a humorně napsané knize nabízí pomoc při komunikaci s dětmi od nejútlejšího věku až do doby dospívání. Nápaditým způsobem probírá důležitá témata: pozitivní a asertivní výchova, význam širší rodiny a dalších vztahů pro rozvoj dítěte pomoc dětí s domácími prácemi, jak reagovat na dětský vzdor, jak pomoci dětem vyrovnat se s nepříjemnými zážitky, jak pomoci dětem lépe se vyjadřovat. Při tom všem povzbuzuje rodiče, aby byli víc sami sebou, přísnější a současně láskyplnější, pevnější i uvolněnější. Ukazuje, jak opustit staré negativní přístupy k dětem a plně prožívat radost z nich i ze života.
Jóga, hry a pohádky
Jógové pozice působí na správné držení těla a udržují rovnováhu důležitých životních funkcí. Kniha obsahuje 21 lekcí po 45 minutách. V každé najdeme pohádku, téma k zamyšlení, výtvarnou činnost k danému tématu a pohybovou hru. Příběhy, k nimž náměty dodávaly samy děti, učí rozeznávat skutečné životní hodnoty a jsou nenásilnou motivací k jógovému cvičení. Děti se k pohádce připojují jednotlivými ásanami (např. Králíček, Měsíc, Okénko), popsanými v úvodu. Cvičení jógy jim umožní vyjádřit spontánní radost z pohybu, dodá jim dobrou náladu a naučí je, jak se zklidnit, nebo naopak získat energii. Po cvičení společně přemýšlejí o tom, jaké poučení si z příběhu mohou odnést, a vyrobí si něco, co jim bude pohádku připomínat. Nakonec si zahrají tematickou hru. Kniha bude inspirací pro učitele MŠ a ZŠ, pro vychovatele, vedoucí a cvičitele jógy, kteří pracují s dětmi ve věku od 4 do 9 let. Mohou ji využít také rodiče, kteří si s dětmi chtějí zacvičit, pohrát nebo popovídat.
Pohádkové tvoření
Knížka předkládá 52 originálních pohádek doprovázených výtvarnými projekty. Výtvarné inspirace zahrnují kresbu, malbu, prostorovou práci s papírem, s textilem a přírodninami. Materiály jsou dostupné, cenově nenáročné, v případě složitějších nápadů je vždy uveden tip pro jednodušší verzi (pro menší děti). Spojení motivačního příběhu se zajímavými výtvarnými nápady ocení pedagogové dětí předškolního a mladšího školního věku, vychovatelé a rodiče.
Taťjana Macholdová je malířka a scénografka. V nakladatelství Portál publikovala knihu Výtvarné práce s pohádkami, která se setkala s příznivým čtenářským ohlasem.
Knihy měsíce října
Rozvíjíme logické myšlení
Soubor her, hádanek a cvičení pro děti od 7 do 11 let využívá dětskou hravost k rozvoji logického myšlení. V první části knihy, která je určena dětem – od 7 do 9 let – si děti procvičují zábavným způsobem prostorové pojmy, třídění, rozlišování, dedukci atd.
Jak rozvíjet tvořivost dítěte
Příručka dává rodičům a vychovatelům praktické rady, jak u dětí tvořivost objevovat, rozvíjet a také jak se vypořádat s některými jejími obtížnějšími stránkami.
Otestuj si znalosti – Příroda
Tato nádherná kniha se stránkami plnými faktů o přírodě a s krásnými barevnými ilustracemi přináší nové poznatky o počasí, podnebí, o životě různých živočichů v přírodě i o životním prostředí. Najdeš zde barevně rozlišené oblasti, které umožňují v knize lepší orientaci, a více než 300 otázek, na kterých si pak můžeš jednoduše a zábavně ověřit svoje znalosti. Závěrečná část obsahuje seznam rekordmanů žijících v přírodě a odpovědi na otázky ke všem tematickým okruhům. Pouč se a otestuj si svoje znalosti o přírodě! Kniha určitě potěší všechny zvídavé děti, které mají rády přírodu.
Knihy měsíce listopadu
Výchova dítěte s Aspergerovým syndromem
Kniha tvoří komplexního průvodce výchovou dítěte s Aspergerovým syndromem (AS). Autorka, matka chlapce s AS, doporučuje 200 výchovných tipů, strategií a her, jež mohou pomoci překonat obtížné výchovné momenty, které výchovu dítěte s AS provázejí. Rodičům, ale i všem, kteří se na výchově těchto dětí podílejí, autorka radí, co dělat, aby se dítě s AS cítilo milováno a přijímáno, jak ho naučit sociálním a emocionálním dovednostem, jak zvyšovat jeho motivaci, co dělat, aby dítě uposlechlo apod.
Rodiče určují hranice
Inspirováni touto knihou kladli čtenáři autorovi během seminářů množství dotazů, jež se dotýkaly témat, která zůstala v předchozí knize spíše na okraji. Autor se proto v knize Rodiče určují hranice věnuje podrobně otázkám jako: Je možné vychovávat partnersky a být přitom pro dítě autoritou? Jaké jsou rozdíly mezi důsledností a trestem? Jak dítě…
Trénink emocí
Můžeme skutečně odmítnout cítit se mizerně? Může racionální myšlení změnit naše emoce? Jak racionálně přemýšlet o sobě, o druhých a o svých životních podmínkách? Odpovědi na tyto a další otázky přináší kniha Alberta Ellise, jejíž základní poselství lze vyjádřit velice jednoduše: Většina emočního utrpení a psychických trápení není nutná, představuje nepřiměřenou reakci člověka na realitu a může být do značné míry redukována. Hněv, úzkost a deprese nejenže často nejsou nutné, ale jsou dokonce někdy i neetické. Jestliže totiž člověk připustí, aby ho něco nepřiměřeně emočně rozrušovalo, je především nespravedlivý vůči sobě samému. Racionálně-emoční terapie nabízí možnosti, jak ovlivnit své nepřiměřené emoce a jednání.
Knihy měsíce prosince
Jak naučit děti hodnotám
Zprostředkovat dětem v průběhu výchovy nosné životní hodnoty je podobně významné, jako je naučit přecházet ulici. Stabilní hodnoty umožňují dítěti orientaci v životě, dávají mu skutečnou svobodu tím, že ho činí nezávislým na vnějších tlacích. Kniha se soustředí na dvanáct hlavních hodnot, které mohou být díky řadě praktických impulsů, aktivit s dětmi, cvičením a příběhům včleněny do výchovy. Každá z kapitol, probírající určitou životní hodnotu, ji zpracovává na třech úrovních – na úrovni předškolního dítěte, školáka a dospívajícího.
Předcházíme poruchám učení
Nenechte leváky drápat
Kniha objasňuje podstatu grafomotoriky levorukého psaní, popisuje základní přístupy leváků k psaní a nově zdůvodňuje nejvýhodnější způsob psaní pro leváky. Učitelům, rodičům a samotným levákům poskytuje praktické rady o psacích a kreslicích prostředcích pro leváky a o jejich použití doma a v mateřské a základní škole. Autor nově přistupuje k hodnocení současné metodiky psaní leváků. Na základě rozboru konstrukce rukopisného písma ve vztahu tahu a tlaku při psaní vysvětluje, proč většina leváků píše jinak, než je doporučeno školní metodikou. Tuto metodu nazývá horní způsob psaní (drápání), podrobně ji popisuje, aby se s ní mohli seznámit levák i zájemci o psaní leváků. Součástí knihy jsou vyobrazení způsobů psaní leváků, ukázky rukopisů a fotografie.
Knihy měsíce ledna
Učíme děti zvládat úzkost, obavy a stres
Kniha přináší pedagogům základní informace, metodické postupy a jednotlivé listy cvičení, které mohou využít při výuce. Cílem je naučit dítě uvědomovat si a pojmenovat vlastní pocity i myšlenky a jejich spojitost s určitým jednáním u sebe i u druhých. Rozvíjí schopnost dítěte zvládnout změny, které s sebou nese život, stresující situace i reakce s tím spojené, tj. úzkost, strach, obavy, apod. Při individuálních i skupinových cvičeních děti pracují s představami a pocity, využívají reminiscenční techniky, učí se jak přijímat nové a neznámé. Slovní cvičení jsou kombinována s výtvarným vyjádřením. Deborah M. Plummer je vysokoškolská pedagožka (De Montfort University, Leicester) a terapeutka, autorka řady publikací pro práci s dětmi i s dospělými.
Špaček v porcelánu
Najděte si svého Marťana
Knihy měsíce února
Po dobrém nebo zlém?
O výchovných odměnách a trestech – Umění odpouštět – Výchovné prostředky a situace pro jejich využití.
Význam odměn a trestů je ve výchově zřejmě stále týž. Jen v různých dobách a společnostech se jedno nebo druhé více nebo méně zdůrazňuje, uplatňuje nebo hlásá a praktikuje. Autor si dovoluje pozvat čtenáře, aby se spolu s ním laskavě zamýšleli, proč, kdy a jak máme dát ve výchově svých dětí přednost tomu „po dobrém“ nebo „po zlém“. Rozumět sobě a rozumět dítěti, to už je první krok na cestě výchovy.
Přehled vývoje dítěte
Kresba jako nástroj k poznání dítěte
Dětská kresba je důležitým prostředkem vedoucím k poznání osobnosti dítěte. Je nejen zábavou a hrou, ale i snem a realitou. Prozrazuje mentální úroveň, je prostředkem komunikace a vyjádřením afektivity. Např. síla čar, tvary linií, postoje osob na obrázku, jejich umístění na stránce, použití barev dávají cenné údaje o smyslu obrázku, osobnosti autora, sociálním a rodinném kontextu. Pomocí kresby lidí, rodiny, domu, rukou atd. lze někdy odhalit i psychické poruchy. Samotný obrázek však nemůže stanovit diagnózu. Je nutné znát ještě další kontext. Zvláštní pozornost je věnována dětem s vývojovými poruchami a různými typy postižení.
Knihy měsíce března
Příběhy, které léčí
Kniha příběhů s prvky pohádky a bajky, které mají terapeutické poslání. Každý z nich je fantazijním obrazem situací a problémů podobných těm, které může prožívat dítě. Hlavní hrdinové i vedlejší postavy (zvířátka nebo fantazijní postavy) pomáhají dítěti, které se s nimi identifikuje, problém zracionalizovat, vyjádřit slovy a hledat možnosti řešení. Příběh postupně nabízí nový pohled na složitou situaci, v níž se dítě nachází (nové prostředí ve škole, pobyt v nemocnici, nemoc, dočasná izolace od rodičů, výsměch kamarádů a ponížení, konflikt s vrstevníky, alkoholismus rodičů), i východisko z ní.Knížka je určena psychoterapeutům, především těm, kteří se zajímají o biblioterapii, rodičům, učitelům a vychovatelům.M. Molicka je polská psycholožka, která pracuje jako terapeutka s dětmi a mládeží. Je členkou Evropského sdružení pro psychologii a zdraví. Kromě Příběhů, které léčí I a II napsala několik publikací o psychologii dítěte a také knihu o využití biblioterapie.
Rozvíjíme tělesnou zdatnost u dětí
Výtvarné činnosti v předškolním vzdělávání
Publikace reaguje na potřebu celoživotního vzdělávání učitelek mateřských škol. Na žádném stupni všeobecného vzdělávání neprojevují učitelky a učitelé takovou vstřícnou aktivitu jako právě učitelky v oblasti předškolního vzdělávání. Kniha má charakter didaktického materiálu, který mohou využít jak učitelky v praxi, tak studentky – budoucí učitelky MŠ při studiu na středních a vysokých školách.
Obsah je rozčleněn na tři části: Didaktická část představuje výtvarné činnosti jako nedílnou a významnou součást předškolního vzdělávání. Shrnuje „informační výbavu“ učitelek pro jejich kompetentní rozhodování v situacích výtvarné výchovy. Rozšiřuje a doplňuje jejich poznatkovou základnu, nezbytnou pro výběr, vedení i hodnoticí reflexi dětských výtvarných aktivit, a poučený náhled na ně, zakotvený v teoretických znalostech. Uvádí cíle výtvarné výchovy, její přínosy pro rozvoj osobnosti dítěte, učivo, realizační prostředky výtvarné i didaktické.
V přílohách k této části knihy jsou obsaženy i konkrétní návrhy autorky na doplnění RVP PV o jeho výtvarnou dimenzi, včetně formulovaných výstupů po ukončení docházky dítěte do mateřské školy.
Metodická část učitelky uvádí do problematiky plánování výtvarných činností jako součásti či osy integrovaných tematických celků. Nabízí metodickou pomoc v podobě strategií, „jak jít nápadům naproti“, a na konkrétních příkladech v textu i příloze navrhuje možnosti, jak s nápady dále metodicky pracovat.
Třetí část knihy tvoří obrazový materiál s otázkami a úkoly, na nichž si učitelky mohou ověřit funkčnost nově získaných informací i míru rozvinutí svých dosavadních kompetencí pro realizaci výtvarných činností ve vzdělávacích souvislostech.
Knihy měsíce dubna
Trénink emocí
Můžeme skutečně odmítnout cítit se mizerně? Může racionální myšlení změnit naše emoce? Jak racionálně přemýšlet o sobě, o druhých a o svých životních podmínkách? Odpovědi na tyto a další otázky přináší kniha Alberta Ellise, jejíž základní poselství lze vyjádřit velice jednoduše: Většina emočního utrpení a psychických trápení není nutná, představuje nepřiměřenou reakci člověka na realitu a může být do značné míry redukována. Hněv, úzkost a deprese nejenže často nejsou nutné, ale jsou dokonce někdy i neetické. Jestliže totiž člověk připustí, aby ho něco nepřiměřeně emočně rozrušovalo, je především nespravedlivý vůči sobě samému. Racionálně-emoční terapie nabízí možnosti, jak ovlivnit své nepřiměřené emoce a jednání.
Ilustrovaný průvodce příroda
Fascinující pokusy pro každý den
Kniha Fascinující pokusy pro každý den objasní následující otázky: Jak vytvořit vlastní činnou sopku? Jak vzniká duha? Na podobné otázky z oboru astronomie, geologie, zeměpisu, biologie, chemie, fyziky či meteorologie dává tato kniha vzrušující odpovědi. Provádění pokusů vytvoří u dětí základ pro seriózní přístup k vědě, pomůže rozvíjet představivost a intelektuální kreativitu a posílí zájem o svět a vesmír, který je obklopuje. Zábavné experimenty jsou rozděleny do těchto kapitol: Astronomie, Biologie, Chemie, Geologie a zeměpis, Fyzika, Meteorologie. Pokusy jsou doprovázeny vtipnými kresbami kreslíře komiksů a knižního ilustrátora Glena Singletona. Pokusy v této knize budou zajímat děti ve věku od čtyř do dvanácti let.
Knihy měsíce května
Velká kniha pokusů
Kniha dětem ukazuje, jak zkoumat svět kolem nás a přibližuje jim svět vědy. Vše vysvětluje pomocí srozumitelně napsaného textu, popisu a barevných obrázků, nezapomíná však ani na skutečné pokus
Přírodní výtvarná dílna
Logopedická prevence
Vysoký výskyt řečových vad u dětí je výzvou, abychom se jim pokusili předcházet. Publikace se zabývá problematikou dětské řeči v celé její šíři a uvádí příčiny opožděného vývoje řeči a jejích poruch, metody prevence, typy sluchových vad, určování laterality a výchovné vedení leváka, příznaky dyslexie aj. Součástí jsou praktická pravidla a metody, jak předcházet případným problémům a jak napomoci tomu, aby se řeč u dětí vyvíjela co nejpřirozeněji a dosáhla co nejlepší úrovně. Uváděná cvičení a náměty na hry napomohou při cíleném rozvoji schopností nutných pro rozvoj komunikačních dovedností.